KONST / Litografier / Färglitografi 14144023
nr 1414 4023
Lena A Linderholm
(f. 1947), Sverige
Färglitografi, Son, bladets mått: 60x45, yttermått inklusive ram: 70x54 cm. Signerad
Lena Linderholm, född 1947 i Stockholm, svensk målare, grafiker och författare.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 23 augusti 2021
kl 20:48:48
23/8 13:00:11
100 kr
23/8 20:43:29
Lena A Linderholm
Läs mer om Lena A Linderholm
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.